Płock! Młodzieżowa Liga Sportowa! 27.03.18

Próby zainteresowania płockich szkół i uczniów naszą dyscypliną rozpoczęły się jeszcze około 2 lat temu, przez prowadzenie lekcji pokazowych w szkołach. Następnie w grudniu 2016 i 2017 pod okiem jednych z najbardziej doświadczonych, polskich zawodników Ultimate, zorganizowaliśmy szkolenia teoretyczne i praktyczne dla nauczycieli płockich szkół. Były to wydarzenia towarzyszące kolejnym edycjom turnieju Ależ Talerz. Winter Edition, gdzie na udział w szkoleniu decydowało się każdorazowo około 10 nauczycieli.

W poprzednich latach, wcześniej MZOS Płock, który w 2017 roku przekształcił się w MOSiR Płock, organizował „Licealiadę” – rozgrywki międzyszkolne w różnych dyscyplinach, do których to szkoły same zgłosić swoich przedstawicieli. W okresie wakacyjnym zaproponowałem przedstawicielom MOSiR Płock, aby w kolejnej edycji rozgrywek, tym razem pod nazwą „Międzyszkolnej Ligi Sportowej” spróbować do wszechobecnej piłki nożnej, piłki ręcznej, innych gier zespołowych, czy lekkoatletyki dołożyć właśnie Ultimate Frisbee. Mając co najmniej jedną osobę za sobą, która była i jest otwarta na nowości, udało się wprowadzić Ultimate Frisbee jako jedną z 3 nowych dyscyplin w ramach MLS.
Cały kontakt ze szkołami odbywał się właśnie za pośrednictwem MOSiRu. Jednak z tego co udało mi się dowiedzieć, zapisy szkół odbywają się następująco: na początku roku szkolnego MOSiR rozsyłają do szkół listę dyscyplin do których można się zgłosić, następnie to szkoły odsyłają swoje zgłoszenia. W międzyczasie zorganizowaliśmy również trening skierowany tylko i wyłącznie do szkół (w godzinach lekcyjnych) na którym zjawili się przedstawiciele 4 szkół. W naszym przypadku szkoły, które ostatecznie zgłosiły się do rozgrywek to jednostki, których nauczyciele brali udział w naszych szkoleniach oraz szkoły których zgłoszenia wynikały z inicjatywy samych uczniów. 

Dokładnie 27 marca 2018 w płockiej Orlen Arenie odbyły się pierwsze, historyczne i eksperymentalne, międzyszkolne rozgrywki Ultimate w ramach Młodzieżowej Ligi Sportowej organizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W turnieju wzięło udział 6 płockich szkół, po 3 na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym. Zasady staraliśmy się uprościć na tyle, aby zachować tylko podstawy. Szkoły na danym poziomie rozegrały mecze każdy z każdym, dzięki czemu każdy uczestnik otrzymał medal. Mecze odbywały się po 30 min lub do 25 punktów, z założenia 3 chłopców i 2 dziewczyny na boisku, jednak dwie drużyny same z siebie chciały zagrać w odwrotnym układzie (2 chłopców i 3 dziewczyny) co udało się zrealizować bez problemu.

Nie da się ukryć, że nieco ułatwione zadanie miały drużyny, które w swoim składzie miały płockich zawodników rzucających już od dłuższego czasu, jednak mi osobiście  więcej radości sprawiała gra zupełnych nowicjuszy. Fakt, każda drużyna próbowała grać dalekimi rzutami, jednak brak umiejętności powodował szybkie straty. Niestety w tym przypadku też nie sprawdziły się nasze podpowiedzi o krótszych podaniach ale uważam, że zaciętość i wola walki na boisku rekompensowały braki techniczne. Wyniki meczów przedstawiają się następująco:

Gimnazjum nr 13 – Gimnazjum nr 6 / 15:16
III Liceum Ogólnokształcące – Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości / 11:10
Gimnazjum nr 13 – Gimnazjum nr 8 / 6:20
III Liceum Ogólnokształcące – Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich / 6:8
Gimnazjum nr 6 – Gimnazjum nr 8 / 8:15
Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości – Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich / 6:25

Osobiście cieszy mnie fakt, że w większości szkół nauczycieli nie stworzyli drużyny z „najlepszych sportowców w szkole”, a jednak wybrali uczniów, którzy faktycznie chcieli grać, chcieli spróbować czegoś nowego. W luźnych rozmowach z zaangażowanymi nauczycielami, padła propozycja organizacji podobnych zawodów, jednak już na trawie pod gołym niebem do czego będę dążył. Chciałbym to zorganizować zupełnie z mojej inicjatywy przez co powstała zbiórka na www.pomagam.pl/mmplocka . Jeśli się nie uda będę próbował zorganizować takie rozgrywki wspólnie z MOSiRem – można trzymać kciuki 😉

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *