Akademia

Młodzieżowa Akademia Ultimate Frisbee – w skrócie Akademia Frisbee – to ogólnopolski projekt pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate (PSGU) mający za cel rozwój umiejętności fizycznych, społecznych i emocjonalnych: wzajemnego szacunku, równości płci i rozwiązania konfliktów poprzez nauczanie Ultimate Frisbee wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Projekt rozpoczął się w sezonie zimowym 2017/18 poprzez prowadzenie pokazowych lekcji WF dla uczniów i nauczycieli i obecnie prężnie działa już w 3 miastach: Bydgoszczy, Poznaniu i Szczecinie.

Zajęcia w ramach tego projektu prowadzone są przez kapitanów miejskich seniorskich drużyn, w tym reprezentantów Polski, i pozwalają rozwinąć umiejętności u tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem, Oprócz umiejętności fizycznych i koordynacyjnych kładziemy duży nacisk na etykę w którym nadrzędną ideą jest fair-play rozumiany jako szacunek do rywala na i poza boiskiem.

Ten koncept fair–play w Ultimate nazywa się Spirit Of The Game (SOTG lub “Duch Gry”). Bez Spirit Of The Game byłby to “kolejny” sport drużynowy. Dzięki SOTG zawodnicy rozwijają etyczne wzorce zachowania, co procentuje w innych dziedzinach życia (SOTG uczy uczciwości, empatii, rozwiązywania konfliktów, asertywności, itd.). Co więcej, jest to zespołowy sport koedukacyjny, w którym kobiety są równie ważne, co mężczyźni. Biorąc pod uwagę ten fakt wraz z powyższymi argumentami, nie ma żadnego sportu z podobnymi zasadami.

Dotychczasowe kontakty z nauczycielami WF oraz dyrektorami liceów, które już odwiedziliśmy spotkały się z ogromnie pozytywną reakcją. Mamy już trenerów w Bydgoszczy, Szczecinie i Poznaniu, do tego współpracujemy z Płockiem oraz Wrocławiem. Oczywiście zapraszamy następne miasta do współpracy.

 

trening Akademii Frisbee – stack

 

Gwarantujemy fachową opiekę trenerską, odpowiednie warunki do prowadzenia zajęć, przyjazną atmosferę, ciekawych gości specjalnych (czołowych zawodników z Polski, m.in. klubowych Mistrzów Europy), a co jeszcze ważniejsze – mamy ponad 10 lat doświadczenia w propagowaniu idei fair play, która rozwija uczciwość, asertywność oraz sposób prowadzenia dyskusji co owocuje we wszystkich dziedzinach życia w wieku tak szkolnym jak i zawodowym.

Oprócz samej prezentacji tej innowacyjnej dyscypliny zależy nam również na stworzeniu sceny pozwalającej na rywalizację na stopniu szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Naszą ambicją jest stworzenie drużyn szkolnych trenujących regularnie, mogących konkurować z innymi szkołami w danym mieście, czy to przy okazji pojedynczych meczów, czy też bardziej zorganizowanych turniejów jak np. Licealiady.

lekcja pokazowa w Poznaniu – LO św. Marii Magdaleny

Po pierwszym sezonie zrozumieliśmy, że nie wystarczy po prostu prezentacja tego sportu – stąd zrodził się pomysł przekazywania naszej wiedzy nauczycielom wychowania fizycznego, aby mogli oni pewnie i komfortowo prowadzić zajęcia szkolne i od 2018 roku rozszerzyliśmy naszą działalność o szkolenia nauczycielskie. Posiadamy wiedzę, ludzi oraz materiały dydaktyczne pozwalające na zapoznanie się z teorią oraz praktyką. To w połączeniu z doświadczeniem i umiejętnościami ogólno-sportowymi nauczycieli WF pozwoli Polsce stać się wzorem dla innych krajów w Europie w juniorskich dywizjach Ultimate – U20, U17 oraz U14. Kursy te są oferowane przy pomocy wojewódzkich ośrodków edukacji nauczycielskiej – natomiast zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu mailowego trener@akademiafrisbee.pl

 

Akademia Frisbee Szczecin – trening koordynacyjny

 

Ultimate Frisbee istnieje w Polsce od około 15 lat i przez ten czas sprawdził się zarówno jako widowiskowy i dynamiczny sport, jak również nieocenione narzędzie w propagowaniu wartości “młodych liderów“, którzy w przyszłości być może będą podejmować decyzje dotyczące przyszłości naszego kraju. Jesteśmy zdeterminowani, aby dotrzeć do szkół i uczniów w całej Polsce.

“Gra  z dużym  zaangażowaniem  jest wskazana, ale  nigdy nie powinna mieć miejsca kosztem wzajemnego szacunku, przestrzegania wspólnie przyjętych przepisów bądź radości z gry.” — pierwszy rozdział zasad gry w Ultimate Frisbee.