Jak Zacząć Grać

10 Prostych Reguł Ultimate

Chcesz się dowiedzieć na czym polega Ultimate Frisbee w 5 minut? Chcesz poznać podstawowe zasady tej gry tak by móc zacząć grać? Przeczytaj przygotowane dla Ciebie podstawowe reguły Ultimate Frisbee oraz obejrzyj krótki film wyjaśniający na czym polega gra w Ultimate:

 

1. DUCH GRY
Ultimate kładzie szczególny nacisk na wysportowanie, wzajemną uprzejmość i zasady fair play. Duch walki jest oczywiście potrzebny ale nie może on nigdy brać góry nad szacunkiem dla przeciwnika, regułami oraz tym co najważniejsze czyli radością z gry.

2. POLE GRY
Oficjalne wymiary boiska to 100 x 37 m. Z tego 64 m ma właściwe pole gry, a po 18 strefy końcowe, tzw. zony. Przy mniejszej liczbie zawodników, można również zmniejszyć rozmiar boiska. Trzeba jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji: 3/5 długości to właściwe pole gry, a po 1/5 zony.

3. POCZĄTEK GRY
Na początku gry, jak i po zdobyciu punktu, 7-osobowe (a w hali 5-osobowe) drużyny ustawiają się naprzeciwko siebie, na liniach swoich stref punktowych. Drużyna broniąca wyrzuca dysk w stronę drużyny atakującej (tzw. pull).

4. RUCH DYSKU
Dysk może być podawany w dowolną stronę na boisku. Osoba będąca w posiadaniu dysku nie może się poruszać i ma 10 sekund na jego oddanie. Czas odlicza obrońca kryjący osobę z dyskiem (tzw. marker).

5. ZDOBYCIE PUNKTU
Atakująca drużyna zdobywa punkt, gdy któryś z jej zawodników zdobędzie punkt (złapie podanie) w zonie drużyny przeciwnej. Zwycięska drużyna pozostaje w zonie, w której zdobyła punkt, a drużyna przegrana przechodzi na drugą stronę.

6. PRZEJĘCIE DYSKU
Kiedy podanie nie zostanie przyjęte przez żadnego zawodnika drużyny atakującej (dysk dotknie ziemi, wyjdzie poza boisko lub zostanie przejęty przez przeciwnika), dysk przechodzi w posiadanie drużyny broniącej i to ona zaczyna atakować.

7. ZMIANY ZAWODNIKÓW
Zmiany w drużynach mogą następować jedynie po zdobyciu punktu lub w wyniku odniesienia kontuzji.

8. KONTAKT FIZYCZNY
Kontakt fizyczny pomiędzy zawodnikami jest niedozwolony. Każdy zawodnik powinien uważać na to podczas gry. Utrudnianie obrony przez zawodnika atakującego (np. tzw. zasłony znane z koszykówki) są niedozwolone. Każde dotknięcie innego zawodnika jest traktowane jako faul.

9. FAULE
Faul następuje, kiedy jeden gracz zostaje dotknięty przez innego. Zgłasza to zawodnik faulowany. Jeśli straci on przy tym dysk, gra zostaje wznowiona od momentu poprzedzającego faul. Jeśli zawodnik faulujący nie zgadza się na uznanie faulu, akcja zostaje powtórzona.

10. OSOBISTA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

grze nie ma sędziego. Każdy zawodnik jest sam odpowiedzialny za zauważenie i poinformowanie o faulu lub przekroczeniu linii (kontakt fizyczny musi się odbyć w obrębie boiska, linia do niego nie należy). Gracze powinni wyjaśniać różnice zdań między sobą w atmosferze szacunku i przyjaźni. Frisbee Ultimate jest grą honorową.

Jak to wygląda w praktyce?

Ultimate Frisbee jest drugą po hokeju najszybszą grą zespołową na świecie.