O Mnie

Jak to się zaczęło?

Ultimate Frisbee odkryłem w Londynie, w 2006 roku. Już na pierwszym treningu poczułem, że to jest sport dla mnie. Nie umiejąc jeszcze dobrze rzucać grałem na pozycji wybiegającego (tzw. cuttera). Szlifowałem umiejętność gubienia obrońcy oraz podstawowych rzutów, czyli forehandu i backhandu.

  • W latach 2007 – 2013 trenowałem z drużynami Fugazees, Flaming Galahs oraz Flump z Londynu. Następnie przeszedłem try-outy i awansowałem do drużyny Brighton Ultimate, z którymi zakwalifikowaliśmy się do Mistrzostw UK.
  • W roku 2013 przeniosłem się do Hiszpanii. Tam z sewilską drużyną Frisbillanas grałem w pierwszej dywizji Hiszpanii. Rok później (2014) dostałem się do kadry Masters (33 lata +) Hiszpanii i reprezentowałem ten kraj na Mistrzostwach Europy w Kopenhadze w 2015 roku.
  • W roku 2016 trenowałem z kadrą Polski i reprezentowałem nasz kraj w Mistrzostwach Świata w Londynie.
  • Wreszcie w roku 2019 reprezentowałem Polskę na Mistrzostwach Europy Seniorów w Barcelonie, a w 2022 zagrałem na Klubowych ME i Klubowych MŚ Seniorów we Wrocławiu i w Limerick.

Jeszcze mieszkając za granicą odkryłem drużynę Astro Disco z Bydgoszczy, także tam właśnie przeprowadziłem się wracając do kraju. Zostałem jej trenerem i przeprowadziłem rekrutację, żeby odbudować zanikającą drużynę po tym, jak większość graczy założyła rodziny bądź rozjechała się po kraju i po świecie. Pod egidą Europejskiej Federacji Ultimate poprowadziłem 2 obozy sportowe dla młodzieży (Poznań oraz Riga) oraz uczestniczyłem w miesięcznym grancie popularyzującym ten sport w Czarnogórze

Co robię obecnie?

Obecnie od ponad 7 lat mieszkam w Poznaniu i dotarłem do etapu swojej kariery sportowej, gdzie chcę zarażać swoją pasją następne pokolenia. Ukończyłem kurs trenerski I stopnia w Wielkiej Brytanii jeszcze w 2013 roku oraz kurs Europejskiej Federacji Ultimate w 2017 roku. Prowadziłem zajęcia pokazowe ultimate frisbee w ramach lekcji WF w liceach oraz technikach w Bydgoszczy, Szczecinie oraz Poznaniu, jak również trenuję graczy w wieku szkolnym oraz dorosłych.

Od listopada 2017 roku realizuję stworzony przeze mnie program Młodzieżowej Akademii Ultimate w szkołach mający na celu:

  • popularyzację sportu ultimate frisbee w Polsce
  • zwiększenie aktywności fizycznej uczniów w formie dynamicznego i widowiskowego sportu jakim jest Ultimate
  • rozwój społeczno – emocjonalny uczniów (Ultimate uczy m. in. pewności siebie, szacunku do rywala, pokojowego rozwiązywania konfliktów, zaangażowania społecznego, czy uczciwości)
  • stworzenie nowej kategorii wiekowej Under-17 oraz wzmocnienie istniejącej już Under-20 (w perspektywie 2 lat stworzenie również kategorii Under-14)

Aby skontaktować się ze mną napisz do mnie na trener@akademiafrisbee.pl albo na facebooku.

Od lewej: Paweł Łakomy, wicemistrz świata w kajakarstwie (K-4 200 m) z 1998r. Maurycy Szpak, założyciel i trener Akademii Frisbee