O Ultimate

Ultimate Frisbee – sport dynamiczny, widowiskowy, bez sędziów. Sport, który zarówno kształci kondycję fizyczną, jak i kształtuje charakter. Cechuje się wysiłkiem interwałowym i jednocześnie uczy koordynacji, refleksu i rozwija takie umiejętności inteligencji emocjonalnej jak asertywność, empatia, czy samokontrola. Nadrzędną wartością jest zasada fair-play, zwana duchem gry, która na pierwszym miejscu stawia komunikację oraz poszanowanie przeciwnika na i poza boiskiem.

Mecze rozgrywamy na boisku o wymiarach 100 x 37 m. Zadaniem jest “przeniesienie” dysku przez całą długość boiska aż do strefy punktowej rywali. Z dyskiem nie możemy biegać – po złapaniu dysku musimy się zatrzymać i mamy 10 sekund na wykonanie następnego podania. W momencie, kiedy ostatnie podanie złapiemy w strefie końcowej przeciwnika zdobywamy punkt (odpowiednik przyłożenia w rugby lub futbolu amerykańskim) i następuje zmiana połów, natomiast jeśli dysk zostanie przejęty przez rywali, bądź podanie nie dojdzie do skutku (na przykład upadnie na ziemię) następuje strata i natychmiast drużyna do tej pory broniąca atakuje przeciwną strefę końcową.

Ultimate Frisbee jest sportem bezkontaktowym oraz bez ingerencji sędziów w przebieg rozgrywek. Każdy gracz ma obowiązek znać zasady i bezstronnie stosować je w grze. Normalną sytuacją jest widok, kiedy jedna z osób zgłasza przewinienie, np. faul, po czym strony zaangażowane prowadzą krótką dyskusję, po której przewinienie jest cofnięte lub podtrzymane – nawet jeśli przyznanie racji osobie faulowanej oznacza zdobycie punktu. Ta zasada fair play (zwana w Ultimate “duchem gry” – Spirit Of The Game) jest nadrzędną wartością w tym sporcie, przez co staje się on doskonałą alternatywą dla wszystkich sportów, gdzie uczestnicy nie biorą żadnej odpowiedzialności za swoje czyny na boisku stosując motto “Jeśli sędzia nie widział, wszystko jest ok”.

W Ultimate nie ma miejsca na nieczystą grę, ani na bycie aktorem znane nam z innych dyscyplin. Sport ten kształci sportowca, który respektuje rywala zarówno w trakcie meczu, jak i przed czy po nim i który rozumie, że mecz wygra lepszy. W tym roku Ultimate pojawia się pierwszy raz w klasach szkół w różnych miastach w Polsce i jest to idealny moment, aby spopularyzować jego uprawianie wśród dzieci i młodzieży, w związku z czym zapraszam do kontaktu i zapisów do Młodzieżowej Akademii Ultimate – działamy już w 6 miastach i jesteśmy gotowi na następne!

Poniżej linki do przepisów:

Aktualna wersja (polskojęzyczna): WFDF-Przepisy-gry-w-Ultimate-2017
Aktualna wersja (anglojęzyczna): WFDF_Rules_of_Ultimate_2017