05. Rzucanie – forehand

WSTĘP TEORETYCZNY

Forehand jest trudniejszym rzutem. Rzadko kiedy widać opanowanie jego techniki w ciągu jednego treningu; nigdy też nie warto przestać trenować tego rzutu. Najważniejsze to zrozumienie i poczucie, że przy forehandzie dysk leci dzięki rotacji dłoni, a nie wypchnięciu ręki, jak przy rzucie piłką. Przez większość gry przeciwna drużyna będzie blokować ciałem podania backhandem, “oddając” nam możliwość rzutu forehandem. Świadomość i kontrola nadgarstka oraz całego łańcucha kinetycznego jest absolutnie niezbędna.

OMÓWIENIE TAKTYCZNE

Prawidłowe złożenie się do rzutu forehandem:

 1. Chwyć dysk trzymając krawędź dysku między kciukiem (od góry), a wyprostowanym palcem wskazującym oraz środkowym (od spodu)
 2. Palec środkowy opiera się o krawędź między boczną ścianką dysku, a denkiem, palec wskazujący podtrzymuje. Kciuk na prążkowanej przestrzeni.
 3. Stań przodem w kierunku rzutu. Stopy ustawione równolegle, na szerokość ramion.
 4. Weź zamach odwodząc nadgarstek do tyłu. Łokieć znajduje się w okolicach żeber, nieco z przodu (rotacja łokcia do wewnątrz, a nadgarstka na zewnątrz).
 5. Zdecydowanym ruchem zrotuj nadgarstek do przodu. Ważne – palce powinny cały czas być zwrócone do góry (jest to ruch zbliżone do wkręcania żarówki – a nie zgięcie nadgarstka, po którym palce są skierowane do boku). Nie wypychaj całej ręki jak przy rzucie piłką.
 6. Kluczowe jest nadanie spinu poprzez mocny ruch nadgarstkiem. Dysk staramy się wyrzucić równolegle do ziemi.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

 1. Zaburzona postawa, jedna noga z tyłu, pomimo wykroku do boku biodra skręcone do przodu.
 2. Usztywniony nadgarstek, rzut dyskiem będący efektem zrotowania całej ręki i ramienia, a nie tylko nadgarstka.
 3. Podniesiona zewnętrzna krawędź dysku w momencie wypuszczenia dysku z ręki, dysk leci wtedy w lewo i w dół.
 4. Wypchnięcie dysku dłonią, brak wystarczającej rotacji dłoni w trakcie rzutu.

ĆWICZENIA + WARIACJE

 1. Najprostszym sposobem na ćwiczenie forehandu jest oczywiście rzucanie. Stań w parze w odległości około 10 metrów. Rzucaj 20 forehandów. Zmieńcie strony.
 2. Bardzo pomocnym ćwiczeniem jest też odizolowanie wszystkich mięśni poprzez przełożenie drugiej ręki za plecami i złapanie ręki rzucającej nad łokciem. Rozluźnij wszystkie mięśnie i użyj tylko przedramienia i nadgarstka, żeby zakręcić dysk.
 3. Piwotuj przez 10 rzutów na małą odległość – potem na średnią, potem na maksymalną, przy której wciąż utrzymasz balans.
 4. Rzuć 10 forehandów z wysokości biodra, potem 10 z wysokości kolana. Forehandy powyżej biodra są bardzo trudne. Wraz ze stażem ćwicz precyzję rzutów poniżej kolana.

ZAAWANSOWANE WSKAZÓWKI

Tak jak przy backhandzie, idealny rzut to taki, w którym przód jest delikatnie podniesiony (5-10 stopni), aby w nadlatującym dysku widać było wnętrze tylnego brzegu. Jeśli przedni i tylny brzeg są w jednej linii, to dysk jest rzucony zbyt płasko. Aby pomóc sobie zwłaszcza na początku przesuń ciężar ciała na prawą nogę i przechyl tułów w prawo – zyskasz wtedy to potrzebne wypłaszczenie dysku – lub możesz go nawet lekko skierować zewnętrzną krawędzią do ziemi.

03.lapanie-dysku (pobierz PDF)

Poprzedni rozdział – 3. Łapanie
Następny rozdział –