WSTĘP TEORETYCZNY
Forehand jest trudniejszym rzutem. Rzadko kiedy widać opanowanie jego techniki w ciągu jednego treningu; nigdy też nie warto przestać trenować tego rzutu. Najważniejsze to zrozumienie i poczucie, że przy forehandzie dysk leci dzięki rotacji dłoni, a nie wypchnięciu ręki, jak przy rzucie piłką. Przez większość gry przeciwna drużyna będzie blokować ciałem podania backhandem, “oddając” nam możliwość rzutu forehandem. Świadomość i kontrola nadgarstka oraz całego łańcucha kinetycznego jest absolutnie niezbędna.
OMÓWIENIE TAKTYCZNE
Prawidłowe złożenie się do rzutu forehandem:
- Chwyć dysk trzymając krawędź dysku między kciukiem (od góry), a wyprostowanym palcem wskazującym oraz środkowym (od spodu)
- Palec środkowy opiera się o krawędź między boczną ścianką dysku, a denkiem, palec wskazujący podtrzymuje. Kciuk na prążkowanej przestrzeni.
- Stań przodem w kierunku rzutu. Stopy ustawione równolegle, na szerokość ramion.
- Weź zamach odwodząc nadgarstek do tyłu. Łokieć znajduje się w okolicach żeber, nieco z przodu (rotacja łokcia do wewnątrz, a nadgarstka na zewnątrz).
- Zdecydowanym ruchem zrotuj nadgarstek do przodu. Ważne – palce powinny cały czas być zwrócone do góry (jest to ruch zbliżone do wkręcania żarówki – a nie zgięcie nadgarstka, po którym palce są skierowane do boku). Nie wypychaj całej ręki jak przy rzucie piłką.
- Kluczowe jest nadanie spinu poprzez mocny ruch nadgarstkiem. Dysk staramy się wyrzucić równolegle do ziemi.
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY
- Zaburzona postawa, jedna noga z tyłu, pomimo wykroku do boku biodra skręcone do przodu.
- Usztywniony nadgarstek, rzut dyskiem będący efektem zrotowania całej ręki i ramienia, a nie tylko nadgarstka.
- Podniesiona zewnętrzna krawędź dysku w momencie wypuszczenia dysku z ręki, dysk leci wtedy w lewo i w dół.
- Wypchnięcie dysku dłonią, brak wystarczającej rotacji dłoni w trakcie rzutu.
ĆWICZENIA + WARIACJE
- Najprostszym sposobem na ćwiczenie forehandu jest oczywiście rzucanie. Stań w parze w odległości około 10 metrów. Rzucaj 20 forehandów. Zmieńcie strony.
- Bardzo pomocnym ćwiczeniem jest też odizolowanie wszystkich mięśni poprzez przełożenie drugiej ręki za plecami i złapanie ręki rzucającej nad łokciem. Rozluźnij wszystkie mięśnie i użyj tylko przedramienia i nadgarstka, żeby zakręcić dysk.
- Piwotuj przez 10 rzutów na małą odległość – potem na średnią, potem na maksymalną, przy której wciąż utrzymasz balans.
- Rzuć 10 forehandów z wysokości biodra, potem 10 z wysokości kolana. Forehandy powyżej biodra są bardzo trudne. Wraz ze stażem ćwicz precyzję rzutów poniżej kolana.
ZAAWANSOWANE WSKAZÓWKI
Tak jak przy backhandzie, idealny rzut to taki, w którym przód jest delikatnie podniesiony (5-10 stopni), aby w nadlatującym dysku widać było wnętrze tylnego brzegu. Jeśli przedni i tylny brzeg są w jednej linii, to dysk jest rzucony zbyt płasko. Aby pomóc sobie zwłaszcza na początku przesuń ciężar ciała na prawą nogę i przechyl tułów w prawo – zyskasz wtedy to potrzebne wypłaszczenie dysku – lub możesz go nawet lekko skierować zewnętrzną krawędzią do ziemi.
03.lapanie-dysku (pobierz PDF)
Poprzedni rozdział – 3. Łapanie
Następny rozdział –